BIBLIOTEKA


 
 
 
 
 

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW

 

 
 

 MUZEALNA IZBA GÓRNICTWA  KRUSZCOWEGO W MIEDZIANCE

 

Średniowieczne Chęciny

 

Pokazy rycerskie, inscenizacje historyczne, liczne atrakcje dla dzieci, średniowieczny jarmark i atrakcyjny program artystyczny, a na deser niesamowity koncert jednej z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej – Eleni i widowiskowy teatr ognia. Tak wyglądało tegoroczne „Święto Chęcin”.


Nie pożałował ten, kto drugą sobotę upalnego czerwca postanowił spędzić na chęcińskiej starówce, gdzie u podnóża Zamku Królewskiego zorganizowano doroczne święto Chęcin w iście średniowiecznym klimacie. - Tu jest zawsze wyjątkowy klimat. Tworzą go nie tylko przechadzający się po rynku rycerze w średniowiecznych zbrojach, dający wspaniałe pokazy walk rycerskich. W Chęcinach kryje się prawdziwa magia – mówili przybyli do królewskiego miasteczka goście.

Święto Chęcin tradycyjnie już rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w Kościele Parafialnym pw. Świętego Bartłomieja w Chęcinach z udziałem rycerstwa, mieszkańców i zaproszonych gości. Następnie udano się na Rynek Górny, gdzie na wszystkich przybyłych czekała niesamowita zabawa. - Organizowane od lat Święto Chęcin każdego roku ściąga do nas prawdziwe tłumy. A my każdego roku staramy się zapewniać ciekawą ofertę kulturalną. „Średniowieczne Chęciny” to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą miło spędzić czas i poczuć wyjątkowość tego miejsca. Mamy niezwykle bogatą historię, a dziś przybywając do Chęcin można poczuć klimat tamtych czasów. – podkreśla Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.

Na scenie zaprezentowała się znana już wszystkim wokalistka, Dominika Wrońska. Wystąpiły również: Zuzanna Habik i Wiktoria Ramiączek. Pokaz umiejętności tanecznych zaprezentowały grupy: Fresh i Zamkowe Duszki Tokarnia. Mini recitalem operowym zachwycił przybyłych Michał Steciak, po którym królewskimi Chęcinami zawładnęła całkowicie Królowa Bona. Dumnie wkroczyła na chęcińską starówkę od strony Zamku w korowodzie prowadzonym przez rycerstwo i damy dworu. Wszyscy weszli na scenę, gdzie jak na „Teatr Grodzki Pod Basztami” przystało, dali niesamowity spektakl, pełen zaskakujących zwrotów akcji i humoru. Na zakończenie, nie kto inny jak sama Królowa Bona wręczyła burmistrzowi Robertowi Jaworskiemu klucze do miasta, aby w to szczególne popołudnie zawładnęła wśród mieszkańców radość i integracja z okazji Święta Chęcin. Nie zabrakło pokazu walk rycerskich, a na średniowiecznym jarmarku można było zakupić artystyczne rękodzieła. Podczas wydarzenia wręczono także nagrody i podziękowania dla Jadwigi Szewczyk, laureatki ogólnokrajowego konkursu Sołtys Roku, oraz dla Wiktora Wojsy, który otrzymał rower za zajęcie trzeciego miejsca w ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Zachwyciła zebranych część muzyczna, a koncert Lady Gaga Cover Show okazał się wspaniałą rozgrzewką przed gwiazdą wieczoru, jaką była Eleni. Tłumnie przybyła publiczność bawiła się i śpiewała razem z artystką, po której na scenie stanął zespół Veegas, zabierając gości w kolejną muzyczną podróż. Na zakończenie odbył się teatr ognia w wykonaniu jednej z grup rekonstrukcyjnych.

W „Święcie Chęcin” wzięli również udział: Senator RP, Krzysztof Słoń; członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, z rąk którego Burmistrz Robert Jaworski uroczyście odebrał podpisaną pre-umowę na dofinansowanie rewitalizacji Chęcin; starosta kielecki, Michał Godowski; Grzegorz Gałuszka, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego; Mariusz Gosek, sekretarz generalny Solidarnej Polski; zastępca burmistrza Miasta i Gminy Morawica, Marcin Dziewięcki.
Agnieszka Olech